където преди 60 години – на 24 ноември 1966 година – при трагична самолетна катастрофа на българската авиокомпания ТАБСО загиват всички 82 души на борда.
В събитието участие взе Н. Пр. посланикът на Република България в Словакия г-жа Снежана Йовева-Димитрова, както и представители на българската общност, словашки приятели и други.

Поклонението се организира ежегодно по инициатива на сдружение „IstroPolitan“ съвместно с отец Николай Андонов, които с отдаденост поддържат мемориалното място и съхраняват паметта за трагедията, информират от сайта на Българското посолство в Братислава и от Българския културен съюз в Словакия.
След изкачване до мястото на трагедията присъстващите отдадоха почит пред паметта на загиналите. Отец Николай отслужи заупокойна молитва, всички запалиха свещи, а в знак на почит заедно прозвуча „Облаче ле бяло“.
На мястото са поставени и възпоменателни портрети на част от загиналите, поставени по инициатива на изследователя Павел Байер, който работи върху книга, посветена на причините за катастрофата и съхраняването на паметта за нея.
Поклон пред паметта на невинните жертви!
